اعتبارات دیده شده برای توانمندی معلولان بسیار ناچیز است

مدیر‌کل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه اعتبارات دیده شده برای توانمندی معلولان بسیار ناچیز است گفت: اعتباراتی که در این قانون باید دیده شود در حد انتظار نیست و انتظار می‌رود نمایندگان مجلس این خواسته به حق معلولان را پیگیری و مطالبه‌گری کنند.

صادق‌زاده امروز پیش از خطبه‌های نماز جمعه کرمان به‌مناسبت روز معلولان در مصلی بزرگ امام علی(ع) شهر کرمان اظهارداشت: معمولا در جوامع گروه‌هایی شکل می‌گیرد که دولتها برای این گروه‌ها احترام خاصی قائل است.

وی با اشاره به اینکه جامعه نسبت به حقوق معلولان و حقوق شهروندی آنها اطلاعات کمی دارد گفت: ضرورت نام‌گذاری روز معلولان برای معرفی توانمندی معلولان در جامعه است چرا که هیچ تفاوتی در جامعه بین معلولان و سایر افراد در بحث حقوق شهروندی وجود ندارد .

مدیر‌کل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه ما وظیفه داریم بستری را فراهم کنیم تا شهروندان از حقوق خود بهره‌مند شوند افزود: معلولان توانایی‌های زیادی دارند که ناشناخته مانده است و باید استعدادهای آنها را دید.

وی خاطر‌نشان کرد: امروز در عرصه ورزش که بیشتر معرفی می‌شود، معلولان استان کرمان مدال‌آوری کرده و برای استان کرمان و کشور و جهان اسلام افتخارآفرینی کردند.

صادق‌زاده با اشاره به اینکه امروز اگر زمینه شکوفایی استعدادهای معلولان فراهم شود، خواهیم دید که آنها در همه عرصه‌ها موفق هستند گفت: متاسفانه دولت و جامعه در مورد فراهم سازی محیطی مناسب برای شکوفایی استعدادهای معلولان کمرنگ است.

وی با بیان اینکه دولتها بر اساس پروتکل‌هایی که سازمان ملل برای آنها تعریف می‌کند وظیفه دارند حقوق افراد دچار معلولیت را مساوی با سایر افراد طراحی کنند و معلولان از حقوق برابر برخوردار شوند افزود: دولت جمهوری اسلامی این پروتکل را پذیرفته و در دوره‌های مختلف به این حقوق توجه شده است اما در بعضی دولتها کمرنگ‌تر است.

مدیر‌کل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه چند سال پیش طرح پیشگیری از معلولیت مادرزادی از استان کرمان کلید خورد و نتیجه این طرح امروز مصوبه مجلس شده است تصریح کرد: اجباری کردن آزمایشات ژنتیکی برای زوج‌های جوان امروز بر اساس قانون است و از معلولیت مادرزادی در کشور جلوگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه تفکر پیشگیرانه باید در دستور کار دولت و مسئولان قرار بگیرد چرا که پیشگیری از درمان هزینه کمتری دارد افزود: قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در مجلس پیگیری شد و عدم ضمانت اجرای قانون گذشته معلولان، باعث شد در سال گذشته این قانون بازنگری و قانون جدید مصوب شود.

صادق‌زاده با اشاره به اینکه اعتباراتی که در این قانون باید دیده شود در حد انتظار نیست و انتظار می‌رود نمایندگان مجلس این خواسته به حق معلولان را پیگیری و مطالبه‌گری کنند گفت: امروز در جامعه خیلی اتفاق‌های خوب می‌افتد اما حقوق معلولان در آن در نظر گرفته نمی‌شود.

وی با بیان اینکه همه انسانهایی که خداوند به آنها نعمت سلامتی داده وظیفه دارند نسبت به فردی که دچار بیماری و معلولیت است دغدغه داشته باشد اظهار داشت: مستمری معلولان در سال گذشته پنج برابر افزایش پیدا کرده که البته این افزایش مستمری هم ناچیز بوده و هم در شان معلولان نیست.

مدیر‌کل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه دولت به تنهایی از عهده ادای حقوق معلولان بر نمی‌آید و لازم است مردم نیز در این زمینه کمک کنند گفت: تلاش می‌کنیم تا بحث استقلال و توانمندسازی معلولان در استان کرمان را به نتیجه برسانیم.

انتهای پیام/

نویسنده : 
تاریخ انتشار : آذر ۱۶, ۱۳۹۷
 

دیدگاههای کاربران

دیدگاهتان را بنویسید...