خطیب جمعه کرمان: مسئولان باید از حوادث تلخ سیل‌های اخیر در کشور درس بگیرند

خطیب جمعه کرمان با بیان اینکه رقم بسیار سنگینی از بابت سیل‌های به کشور خسارت وارد و جان تعدادی از هموطنان ما گرفته شد گفت: بعضی‌ها قصد سیل‌سواری و موج‌سواری از این حوادث داشتند و مسئولان باید از این حوادث درس بگیرند و همیشه مردم را مقصر ندانند.

حجت‌الاسلام اصغر عسکری ظهر امروز در آئین نماز جمعه شهر کرمان که در محل مصلی بزرگ امام علی(ع) برگزار شد با توصیه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی اظهار داشت: تمام انبیای الهی برای دعوت بشریت به سوی یکتاپرستی آمدند و در دعوت‌های مشترک مردم را به رعایت تقوای الهی توصیه می‌کردند.

وی در تبیین سیره و سبک زندگی پیامبر بزرگوار اسلام(ص) گفت: خداوند در قرآن کریم پیامبر(ص) را به عنوان یک الگو معرفی کرده و از ما خواسته است تا براساس سبک زندگی آن حضرت عمل کنیم.

خطیب جمعه کرمان با اشاره به اینکه مطمئن‌ترین و مستندترین کتاب برای بیان سیره و روش پیامبر(ص)، قرآن کریم است افزود: امروز جامعه بشریت بیش از هر زمان دیگری به شناخت پیامبر(ص) نیازمند هستند.

وی با بیان اینکه ارائه زندگی‌های غلط مردم را دچار سرگردانی کرده و نمی‌دانند به کجا می‌روند خاطرنشان کرد: قرآن کریم یک دستورالعمل و کتاب هدایت است که باید به آن مراجعه کرد و راه زندگی را در این کتاب الهی بجوییم.

عسکری با اشاره به اینکه پیامبر(ص) در راستای برخورد و هم‌زیستی با مسلمانان و مومنین با رفعت، رحمت، دوستی و مهربانی بوده و در غم و شادی مومنان شریک بود گفت: پیامبر(ص) مثل بعضی‌ها نبود که در مراجعه مردم بگوید مشکل خودت است و برو حلش کند و درد مردم را درد خودش می‌دانست.

وی با بیان اینکه خداوند می‌فرماید از بین خودتان پیامبری را برای شما مبعوث کردم که نسبت به شما حساس است و حرص شما را می‌خورد افزود: پیامبر(ص) برای هدایت انسان‌ها غصه می‌خورد و باید این روحیه را در خودمان تقویت کنیم.

خطیب جمعه کرمان با اشاره به اینکه پیامبر(ص) متواضع بود و با تاسی به همین سیره بود که امام(ره) فرمود من را خدمتگزار مردم خطاب کنید تصریح کرد: پیامبر(ص) همانگونه که در مقابل مومنان رئوف و مهربان بود در مقابل کفار خشن بود و نرمش نداشت.

وی با بیان اینکه در آغاز سوره توبه به این نکته تاکید شده است که از طرف خداوند فریاد بزنید که خدا و رسول خدا از مشرکین بیزارند گفت: در پایان همین سوره آمده است که خداوند و پیامبر(ص) نسبت به مومنان مهربان و دلسوز هستند.

خطیب جمعه کرمان در خطبه دوم نماز جمعه امروز شهر کرمان با تبریک آغاز سال جدید شمسی اظهار داشت: امیدوارم که این سال جدید سال پر برکتی برای مسلمانان باشد و بتوانیم در این سال با اعمال، رفتار و کردار خود رضایت خداوند را کسب کنیم.

وی با بیان اینکه پنجم فروردین سال ۶۰ سالروز ارتحال آیت‌الله صالحی‌کرمانی است گفت: آیت‌الله صالحی‌کرمانی عالم ربانی بود و باید این عالم بزرگوار را یاد کنیم که زحمات زیادی برای توسعه اسلام کشیدند.

عسکری با تسلیت ایام شهادت امام موسی کاظم(ع) افزود: امام موسی کاظم(ع) در روایتی می‌فرماید سعی کنید در دین فقیه باشید و دین را بشناسید، مسائل اعتقادی خود را بدانید و واجب و حرام و مکروه را شناخته و به آن عمل کنید.

وی با اشاره به اینکه اگر دین خدا را بشناسیم و به دستورات الهی عمل کنیم درهای رحمت الهی بر روی ما باز می‌شود خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم دنیا و آخرت آبادی داشته باشیم عامل به دستورات الهی باشیم.

خطیب جمعه کرمان با گرامیداشت ۱۲ فروردین به‌عنوان سالروز جمهوری اسلامی ایران و رای آری مردم به جمهوری اسلامی گفت: در هیچ جای دنیا چنین مسئله‌ای سابقه ندارد و مردم ما ۹۸ درصد مردم به جمهوری اسلامی رای داده و پاسداشت خون شهدا باشند و باید از خوا بخواهیم که به ما توفیق قدردانی این نعمت الهی را بدهد.

وی با بیان اینکه ۱۳ فروردین روز طبیعت نامگذاری شده است و باید در این روز از مواهب الهی استفاده کرده و قدردان و شکرگذار نعمات الهی باشیم افزود: در جامعه اینگونه عنوان می‌شود که عدد ۱۳ نحس است در صورتی که هیچ مبنای عقلی و شرعی راجع به نحوست عدد ۱۳ نداریم و کاملا خرافی است.

عسکری با اشاره به اینکه با طبیعت باید مهربان بود و درختان و حیوانات را نباید آزار و اذیت کنیم تصریح کرد: ما از زمین هستیم و به زمین می‌رویم، انسان باید با زمین رابطه خویشاوندی برقرار کرده و نباید با زمین خصمانه برخورد کنیم.

وی با تبریک ۲۷ رجب سالروز مبعث پیامبر بزرگوار اسلام(ص) گفت: خداوند در این روز و با این نعمت، نعمات خود بر بشریت را تمام کرده و پیامبر بزرگوار اسلام(ص) را برای هدایت ما فرستاد.

خطیب جمعه کرمان با تسلیت جان‌باختن تعدادی از هموطنان بر اثر سیل در روزهای نخستین سال جدید افزود: مسئولان باید از این حوادث درس بگیرند و همیشه مردم را مقصر ندانند، مسیر رودخانه‌ها باید باز باشد تا شاهد اینگونه حوادث در آینده نباشیم.

وی با اشاره به اینکه ارزیابی سیل‌ها بسیار ضرورت دارد بیان کرد: باید از شکست‌ها و خسارت‌ها درس بگیریم و از خسارت‌های آینده جلوگیری کنیم چرا که رقم بسیار سنگینی از بابت این سیل‌ها به کشور خسارت وارد شد است و جان هموطنان ما گرفته شد.

عسکری با بیان اینکه دولت باید به کمک مردم بشتابد و صنعت بیمه را در کشور تسهیل کند تا در صورت خسارت بیمه جبران کند گفت: از تمام دستگاه‌های اجرایی و نهادهای انقلابی که به یاری مردم شتافتند تشکر می‌کنم.

وی با اشاره به اینکه بعضی‌ها قصد سیل‌سواری و موج‌سواری از این حوادث داشتند اما می‌بینیم که مردم و دولت در این جهت و کمک به مردم اقدام کردند افزود: امروز هم کمیته امداد و هم هلال احمر در مصلی نماز جمعه کمک‌های مردمی را برای سیل‌زدگان جمع‌آوری می‌کنند.

خطیب جمعه کرمان با بیان اینکه رئیس جمهور نابخرد آمریکا حاکمیت رژیم غاصب صهیونیستی در بلندی‌های جولان در سوریه را به رسمیت شناخته است که خوشبختانه با واکنش جهانی روبه‌رو شد گفت: تمام ۲۸ کشور دنیا در شورای امنیت این اقدام ترامپ را محکوم کردند.

وی با اشاره به اینکه اتفاقات اخیر نشان داد که آمریکا در انزوای سیاسی قرار دارد بیان کرد: اسرائیل باید از صحنه دنیا محو شود و همان‌گونه که داعش سرنگون شد اسرائیل هم از سرزمین‌های اشغالی بیرون رانده می‌شود.

انتهای پیام/

نویسنده : 
تاریخ انتشار : فروردین ۹, ۱۳۹۸
 

دیدگاههای کاربران

دیدگاهتان را بنویسید...