خطیب جمعه کرمان: تعطیلی کارخانه‌ها معضلات اجتماعی زیادی به‌دنبال دارد

خطیب جمعه کرمان با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سخنان اخیر خود دولت را مورد مخاطب قرار داده و فرمودند که به کارگران برسید و اجازه ندهید کارخانه‌ها تعطیل شود گفت: با تعطیلی کارخانه‌ها عده زیادی بیکار می‌شوند و معضلات اجتماعی به دنبال دارد.

حجت‌الاسلام محمد صباحی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه شهر کرمان که در مصلی بزرگ امام علی(ع) برگزار شد با توصیه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی با اشاره به حدیثی از پیامبر(ص) اظهار داشت: روزی پیامبر(ص) بعد از نماز صبح در مسجد فرمود کدامیک از شما برای مقابله با سه نفری که برای کشتن من کار می‌کنند به پا می‌خیزید.

وی با بیان اینکه پیامبر(ص) فرمودند گمان نمی‌کنم در بین شما علی‌بن‌ابی‌طالب(ع) باشد گفت: فردی دنبال امام علی(ع) رفت و آن حضرت به سرعت خود را به مسجد رساند و گفت من سریعا برای از بین بردن این توطئه اقدام می‌کنم.

خطیب جمعه کرمان با اشاره به اینکه حسن خلق و سخاوت دو خصلتی است که می‌تواند انسان را بهشتی کند افزود: عادت داریم صفات اخلاقی را با ضد آن بسنجیم در حالی‌ که در روایات سخاوت را با سخاوت و شجاعت را با شجاعت می‌سنجند و به عبارتی هر ویژگی را با خودش می‌سنجند.

وی با بیان اینکه ارزش سخاوت انسان نیازمند از سخاوت انسان متمکن بیشتر است و در قرآن آمده با وجود اینکه خودشان نیاز دارند باز هم از دیگران دستگیری می‌کنند گفت: در بحث سیل اخیر دیدیم مردم از سراسر کشور بسیج شدند.

صباحی با اشاره به اینکه این کمک‌ها وقتی ارزش بیشتری پیدا می‌کند که در نداری به فکر دیگران باشیم بیان کرد: سخاوت همیشه به پول دادن نیست و گاهی نخریدن یک جنس خودش سخاوت است، به‌عنوان مثال وقتی نانوایی چند نان بیشتر ندارد اگر یک نان بخریم و مابقی را برای دیگری نگه داریم، سخاوت است تا به دیگران هم نان برسد.

وی با بیان اهمیت سخاوت و حسن خلق در آموزه‌های دینی ماست گفت: این اهمیت تا جایی است که پیامبر(ص) فرمود بدبخت‌ترین انسان‌ها به وسیله سخاوت و حسن خلق می‌توانند بهشتی شوند.

خطیب جمعه کرمان در خطبه دوم نماز جمعه شهر کرمان با گرامیداشت ۱۱ اردیبهشت روز کار و کارگر و ۱۲ اردیبهشت روز شهادت شهید مطهری و روز معلم گفت: کار و کارگر و کارفرما از دیدگاه اسلام جایگاه ویژه‌ای دارند و دارای حق و حقوقی هستند.

وی با بیان اینکه دعای بیکار ولو عابد باشد مستجاب نمی‌شود و کار همتای جهاد در راه خدا است افزود: خداوند انسانی که خواب و بیکاری او زیاد باشد را دشمن می‌داند و بعضی از گناهان با سعی و کار و تلاش آمرزیده می‌شود.

صباحی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سخنان اخیر خود دولت را مورد مخاطب قرار داده و فرمودند که به کارگران برسید و اجازه ندهید کارخانه‌ها تعطیل شود گفت: بعضی‌ها کارخانه‌ها را می‌خرند و وسایل آن را می‌فروشند و زمین آن را تبدیل به برج می‌کنند که این اقدامات اصلا قابل قبول نیست چرا که عده زیادی بیکار می‌شوند و معضلات اجتماعی ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شهید مطهری نخستین شهید روحانی بود که با ترور به شهادت رسید افزود: شهید مطهری یکی از شخصیت‌های تاثیرگذار در قبل و بعد شهادت خود برای انقلاب بود.

خطیب جمعه کرمان با بیان اینکه شهید مطهری نسبت به انحرافات سرسخت بود و در این رابطه مستندات زیادی وجود دارد بیان کرد: شهید مطهری مردم‌گرا بود و با توجه به علم زیادی که داشت علم او مورد مخاطب تمام مردم بود.

وی با اشاره به اینکه شهید مطهری با افرادی که به نام دین فعالیت سیاسی و اجتماعی را کنار می‌گذاشت مبارزه می‌کرد و با افرادی هم که به نام سیاست ارزش‌های اسلامی را تخریب می‌کردند برخورد می‌کرد خاطرنشان کرد: شهید مطهری عشق عجیبی به امام(ره) داشت و با کلمات زیبایی از رهبری یاد می‌کرد.

انتهای پیام/

نویسنده : 
تاریخ انتشار : اردیبهشت ۶, ۱۳۹۸
 

دیدگاههای کاربران

دیدگاهتان را بنویسید...