مدیرکل بهزیستی استان کرمان: ۴۰۰۰ کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست در مراکز بهزیستی کرمان نگهداری می‌شوند

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه خانواده مهمترین نقش را در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در جمعه بر عهده دارد گفت: امروز در استان کرمان ۶۳ مرکز وظیفه نگهداری ۴ هزار فرزند بی‌سرپرست و بدسرپرست را برعهده دارند.

عباس صادق‌زاده ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهر کرمان با تبریک هفته بهزیستی اظهار داشت: امروزه آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد و گسترش آن در بین جوانان و نوجوانان نگرانی زیادی در بین خانواده‌ها ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه ممکن است در بیان آمار بعضی واقعیت‌ها نگران‌کننده باشد اما ناتوان در مدیریت و کاهش آن نیستیم گفت: رخداد اجتماعی متعلق به همه جوامع است و هر جامعه در حال رشدی از این آسیب‌ها بی‌نصیب نیست.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه بی‌توجهی به آسیب‌های اجتماعی می‌تواند نگران‌کننده باشد و باید به این اصل توجه کنیم که ما نباید نسبت به مسائل اجتماعی اطراف خود بی‌توجه باشیم افزود: پیشگیری آسیب‌های اجتماعی بسیار ساده‌تر از درمان آن است و به‌راحتی می‌شود از بسیاری از مشکلات با تشخیص به‌موقع جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه امروزه بسیاری از کشورهای دنیا درگیر آسیب‌های اجتماعی هستند و آگاهی داشتن از موضوعات و انواع آسیب‌های اجتماعی می‌تواند ما را در مسیر موفق کند گفت: در تمام مسائل جامعه از جمله مسائل اجتماعی باید از قدرت مردمی برای کاهش آن استفاده کرد و مشارکت مردم در کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار ضرورت دارد.

صادق‌زاده با اشاره به اینکه خیلی از خانواده‌ها شاهد این بودند که فرزندی دچار اعتیاد شده است بیان کرد: بدون استثناء خانواده‌ها، دولت و حاکمیت را مسئول این اعتیاد می‌داند در صورتی که خود خانواده در اعتیاد و یا سایر آسیب‌های اجتماعی مقصر اصلی هستند و همه به یک اندازه نقش دارند و ما باید مسئولیت‌پذیر باشیم.

وی با بیان اینکه مسئولیت اجتماعی در دین اسلام بسیار تاکید شده و حلقه مفقوده بسیاری از مشکلات است گفت: هر فردی به اندازه وسع و توان خودش باید مسئولیت جامعه را بپذیرد و این مسئولیت را عملیاتی کند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه تربیت صحیح فرزندان یک امر بسیار مهم و دقیق است افزود: امروز در استان کرمان ۶۳ مرکز وظیفه نگهداری ۴ هزار فرزند بی‌سرپرست و بدسرپرست را برعهده دارند.

وی با بیان اینکه بنگاه‌های اقتصادی استان نمی‌توانند مسئولیت اجتماعی خود را انکار کنند گفت: معین‌های اقتصادی در استان کرمان باید ابعاد مختلف اجتماعی را در نظر بگیرند و نیازمند حمایت‌های آنها هستیم.

صادق‌زاده با اشاره به اینکه در استان کرمان متاسفانه جوانانی داریم که به دلایل متفاوت از جمله بی‌تدبیری در مدیریت دچار اعتیاد هستند عنوان کرد: حدود ۵ میلیون نفر در کشور در سن ۳۰ تا ۴۰ سال معتاد هستند.

وی با بیان اینکه آمار رسمی از ابتلای ۱۰۰ هزار نفر به اعتیاد در استان کرمان خبر می‌دهد که در آمارهای غیررسمی به ۱۵۰ هزار نفر هم می‌رسند افزود: امروزه معتادان به عنوان بیمار اجتماعی در جامعه هستند و خیلی از آنها ناخواسته دچار این مشکل شدند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه مصرف مواد روان‌گردان در جامعه افزایش پیدا کرده است گفت: پایین آمدن سن ابتلا به اعتیاد و زنانه شدن اعتیاد در جامعه بسیار نگران‌کننده است.

وی با بیان اینکه ما حق نداریم چیزی را از مردم مخفی کنیم و با بیان واقعیت‌ها باید جامعه را آگاه کرد افزود: متاسفانه دختران بین سن ۱۴ تا ۲۵ سال برای مصرف مواد روان‌گردان «گل» مراجعه می‌کنند که درمان آنها کاری سخت و نیازمند حمایت مستمر است.

صادق‌زاده با اشاره به اینکه در استان کرمان حدود هزار و ۲۰۰ مرکز اجتماعی غیردولتی فعالیت می‌کنند که قطعا باید از موازی‌کاری جلوگیری کرد گفت: دانش و تجربه خودمان را باید در اختیار این تشکل‌ها قرار دهیم و به آنها کمک کرده تا به رسالت خود عمل کنند.

وی با بیان اینکه نکته مهمی است که فقط ۱۰ درصد از درمان در مرکز درمانی انجام می‌شود و ۹۰ درصد آن پس از درمان اعتیاد است افزود: نیازمند اشتغال معتادان در جامعه هستیم و بلافاصله بعد از درمان باید آنها را حمایت کنیم اما متاسفانه این افراد طرد می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه فرهنگ پیشگیری در جامعه کمرنگ است و این فرهنگ باید در جامعه عمومیت پیدا کند گفت: امروز باید کودکان خود را دریابیم و به رشد همه جانبه آنها فکر کنیم و آنها را به تناسب شرایط روز آگاه کنیم.

وی با بیان اینکه در سال ۹۶ بحث مشاوره ژنتیک از کرمان آغاز و مورد تاکید قرار گرفت و پیشگیری از معلولیت به یک قانون در کشور تبدیل شد افزود: طی سال گذشته تا به امروز ۴ هزار و ۴۰۰ نفر در استان کرمان مشاوره ژنتیک شدند که ۵۰۰ نفر آنها نیازمند آزمایشات لازم در حوزه ژنتیک بودند که مورد آزمایش لازم برای فرزندآوری قرار گرفتند.

صادق‌زاده با اشاره به اینکه ۵۰ نفر مورد آزمایش قرار گرفته امکان به دنیا آوردن فرزند معلول را داشتند که مورد درمان قرار گرفتند و یا سقط جنین انجام شد بیان کرد: در سال گذشته ۲۰ مورد قطعی که امکان به دنیا آوردن فرزند معلول را داشتند پیشگیری و سقط جنین شدند.

وی با بیان اینکه الزام به انجام آموزش‌های قبل از ازدواج باید مورد تاکید قرار گرفته و بسیاری از طلاق‌های امروز ناشی از ازدواج‌های غیرکارشناسی است گفت: لازم است که جوانان ما مهارت‌های قبل از ازدواج را دیده و از آموزش‌های لازم بهره‌مند شوند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با اشاره به اینکه رشد سالمندی دو برابر رشد زاد و ولد است و باید از الآن به فکر باشیم افزود: آمار سالمندی در استان ۸٫۳ درصد است در حالیکه آمار زاد و ولد در استان ۱٫۳ درصد است.

انتهای پیام/

نویسنده : 
تاریخ انتشار : تیر ۲۸, ۱۳۹۸
 

دیدگاههای کاربران

دیدگاهتان را بنویسید...