امام جمعه کرمان: دولت باید پیشگام مبارزه با فساد باشد

امام جمعه کرمان با بیان اینکه مبارزه با فساد باید به یک جریان پویا و فعال برای پیشرفت کشور تبدیل شود گفت: دولت باید پیشگام مقابله و مبارزه با فساد باشد.

حجت‌السلام‌والمسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی امروز ظهر در خطبه‌های نماز جمعه شهر کرمان که در مصلی بزرگ امام علی(ع) برگزارشد با دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی اظهار داشت: با خداوند باشیم و عمیقا باور داشته باشیم که عالم محضر خداوند است.

وی با بیان اینکه تلاش کنیم تا گناه نکنیم زیرا گناه قلب انسان را سیاه می‌کند افزود: اصرار بر گناه آدمی را جایی می‌برد که تمام راه‌های بازگشت بسته می‌شود.

امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه در آستانه‌ محرم قرار داریم و هیچ حادثه‌ای در تاریخ، نویسندگان، تحلیل‌گران و مخاطبان را مانند عاشورا مشغول خودش نکرده است گفت: هرکس بخواهد این حادثه را بررسی کند حداقل باید حوادث یک قرن قبل‌تر را بررسی کند زیرا عوامل و ریشه‌های این حادثه تلخ تاریخی درون جامعه اسلامی به یک قرن قبل‌تر برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه زمانی که به یک قرن قبل‌تر برمی‌گردیم با جریان جاهلیت روبه‌رو می‌شویم که یکی از ویژگی‌های آن قدرت شیخ قبیله است که دیگران بدون هیچ تردیدی تصمیمات او را می‌پذیرند افزود: یکی دیگر از ویژگی جاهلیت غارتگری و قتل است که در جاهلیت قبیله برتر قتل و غارت بیشتری انجام داده است و شیخ قبیله در این راستا قبیله را حرکت می‌دهد.

علیدادی‌سلیمانی با اشاره به اینکه در زمان جاهلیت افراد بدترین غذا را می‌خورند، در بدترین محل سکونت داشته و زندگی می‌کردند و بدترین نوع رفتار را با یکدیگر داشتند یادآور شد: در دوران جاهلیت خرافات جای عبادت و معبود را گرفته بود.

وی با بیان اینکه در مقابل این جریان یک جریان بسیار محکم است که در اوایل طرفداران کمی داشت و در گذر زمان طرفداران زیادی پیدا کرد عنوان کرد: اسلام این جریان مقابله‌گر است که بشر را در خدمت خداوند قرار می‌دهد و بشر تمام افکار و اعمال خود را مطابق دستور خداوند قرار می‌دهد.

امام جمعه کرمان با بیان اینکه سردمدار جاهلیت قوم بنی‌امیه بود که جاهلیت را ترویج می‌داد گفت: در مقابل فردی که عدالت، پاکی و قداست را ترویج می‌دهد پیامبر اسلام(ص) است که در طول تاریخ شاهد این هستیم افرادی سخن اسلام را بر زبان دارند و‌ در کردار خود جاهلیت را عمل می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در فتوحات مسلمانان زمانی که با فرهنگ‌های دیگر آشنا می‌شدند باعث تغییر نگرش بعضی از افرادی که ایمان قوی نداشتند می‌شد و بازگشت آنها به سمت جاهلیت را شاهد بودیم افزود: عامل دیگر در بازگشت مردم از دین و رفتن آنها به سمت جاهلیت روی کار آمدن افرادی بود که دین گریز بوده و حرف و عمل آنها یکی نبود.

علیدادی‌سلیمانی با اشاره به سخن امیرالمونین(ع) که در جامعه امروز کسی را یافت نمی‌کنید که منکری را تغییر دهد گفت: خدا لعنت کند کسانی که امر به معروف و نهی از منکر کرده اما خودشان برعکس عمل می‌کنند و اینگونه است که جامعه به سوی جاهلیت باز می‌گردد.

نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان در خطبه دوم نماز جمعه امروز با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دولت شهیدان رجایی و باهنر اظهار داشت: به همین مناسبت روز مبارزه با ترورسیم را داریم که دو چهره جهادی، دلسوز و گرانقدار را از این نظام گرفتند.

وی با بیان اینکه دولت‌مردان همان‌گونه که در بیانات مقام معظم رهبری آمده است وقت خود را درگیر حواشی نکرده و وقت خود را صرف امورات مردم کنند گفت: بخشی از مصادیق این حاشیه‌ها را مقام معظم رهبری به صراحت اعلام کردند و هرکس که آن را شنید حجت بر‌ آن تمام است.

علیدادی‌سلیمانی با اشاره به در آستانه‌ ماه محرم هستیم و به همین مناسبت هفته امر به معروف و نهی از منکر را در پیش داریم بیان کرد: بسیاری از کنار منکر می‌گذرند و بی‌توجه هستند و افرادی می‌توانند کارهای نیک را ترویج دهند اما از این کار خودداری می‌کنند.

وی با بیان اینکه یکی از مصادیق مهم نهی از منکر که امروز شاهد آن هستیم مبارزه با ابعاد‌ فساد است که پیشگام آن باید دولت باشد گفت: دولت باید شفافیت را در دستور کار خود قرار دهد تا از فسادها جلوگیری کند و در جایی که با وجود شفافیت فسادی انجام شد دستگاه قضایی باید قاطعانه با آن برخورد کند و رسانه‌ها به گونه‌ای برخورد کنند که این گفتمان خدشه‌دار نشود.

امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه مبارزه با فساد یک امر عمومی و فرا جناحی است گفت: نباید مبارزه با فساد را یک شعار و متعلق به یک جناح خاص دانست.

وی با بیان اینکه این مبارزه باید همیشگی باشد و مختص به دوره‌ای خاص نشود افزود: برخورد با فساد باید به گونه‌ای باشد که هرکس در هرگوشه که مرتکب فساد شده است احساس خطر کند و این جریان را باید به یک جریان پویا و فعال برای پیشرفت کشور تبدیل کرد.

انتهای پیام

نویسنده : 
تاریخ انتشار : شهریور ۸, ۱۳۹۸
 

دیدگاههای کاربران

دیدگاهتان را بنویسید...