امام جمعه کرمان: عنان جامعه نباید به دست نامحرمان بیفتد/ مذاکره زمانی اتفاق می افتد که توبه در قول و عمل باشد

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان با بیان نکاتی کاربردی در خصوص اقدامات مهم پیامبر پس از تشکیل حکومت اسلامی، خاطرنشان کرد: پیامبر از همان آغاز سعی داشت مقام و منصب ها با صاحب مقام تناسب داشته باشد و این از برنامه های مهم اسلام است.

حجت الاسلام و المسلمین حسن علیدادی سلیمانی، امروز(۲۹ شهریور) در خطبه اول نمازجمعه پس از توصیه به رعایت تقوای الهی و بیان روایاتی در این باره مبنی بر اینکه خداوند در همه صحنه ها شاهد و ناظر اعمال بندگان است؛ بر ضرورت توجه به این موضوع در زندگی تصمیم ها و حرف هایی که می زنیم تأکید کرد و گفت: زیرا در روز رستاخیز در پیشگاه خدایی پاسخگو هستیم که خود ما را نظاره کرده و محکمه دست کسی است که از اول تا آخر شاهد صحنه های زندگی ما بوده است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان در ادامه مبحث هفته گذشته با این موضوع که پیامبر در سه محور اساسی جامعه را تغییر داد از جمله شناخت و معرفت و الگوسازی؛ به محور سوم پرداخت و گفت: پیامبر از همان آغاز سعی داشت مقام و منصب ها با صاحب مقام تناسب داشته باشد و این از برنامه های مهم اسلام است.

وی ادامه داد: در این خصوص نخست مردم باید تلاش کنند در کنار صاحب منصبان عاقل و عادل باشند و دوم اینکه از کسانی حمایت کنند که خداترس تر و در خط حق حرکت می کنند؛ گاهی انسان های مؤمن عاقل و عالم در جامعه است اما منزوی هستند و مردم حمایت نمی کنند.

امام جمعه کرمان با تأکید بر اینکه عنان جامعه نباید به دست نامحرمان بیفتد و مسئولیت ها را انسان های نا اهل و نامحرم در جامعه نباید به عهده بگیرند؛ به تلاش رسول اکرم پس از تشکیل حکومت در مدینة النبی و جلوگیری از نفوذ نا اهلان در جامعه اشاره و تصریح کرد: پیامبر، افرادی را به صورت جدی در دوران خود طرد کرد.

وی با اشاره به اینکه تاریخ بشریت دودسته حاکم و فرمانروا داشته؛ یک دسته شاهان  و حاکمانی که در خط آنها حرکت کردند و آدم های هوا پرست و نااهل که با زور و تزویر توانستند بر جامعه حکومت کنند؛ افزود: در تاریخ بشریت یک دسته حاکمانی که غیر دروغ و تزویر چیزی نمی شناسند و اصالت حکومت را به نفع خود می دانند اما گروه دوم کسانی که در رأس آن انبیای الهی و انسان های پاک و اهل خدمت و اهل ایمان و در خط انبیا هستند.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان با استناد به آیات قرآن در خصوص مأموریت انبیای الهی و متذکر شدن این مطلب که اما مأموریت توده مردم این است که خود قیام کرده و عدل را اقامه کنند؛ تصریح کرد: هم مردم باید اقدام عملی کرده و کمک کنند و هم در رأس ان انبیا الهی باید حاکمیت را در دست بگیرند زیرا تاریخ نشان داده عوامل زیادی وجود دارد که اگر انبیا در رأس نباشند مردم متزلزل خواهند شد و حاکمیت اسلامی در حکومت در دنیا از نگاه قرآن یک حاکمیت قابل دفاع است.

وی ادامه داد: سلطنت و حکومت های استبدادی مایه فساد و تباهی هستند زیرا انسان های با شخصیت را کنار می زنند و چاپلوسان را در کنار خود دارند و منفعت خود را در اولویت قرار می دهند؛ در مقابل این جریان، جریان توانمند نظام اسلامی قرار دارد که حضرت عل علیه السلام در فرازهای متعددی مشخصات این نوع حکومت را بیان کردند و فرمود اصلاً رعیت و مردم زمانی اصلاح می شوند که حاکم اصلاح شود و مردم باید مواظب مسئولان و حاکمان باشند و مسئولان زمانی اصلاح می شوند که مردم مواظب و درستکار باشند و بر این اساس، آنچه در کربلا می بینید به همین موضوع برمی گردد لذا این دو نگاه و دو نوع حکومت در تاریخ عاشورا هر دو پر رنگ است.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با بیان اینکه این دو اردوگاه در کربلا با هم مواجه می شوند؛ ابراز امیدواری کرد: در اردوگاه دیانت و خیمه گاه ولایت و حق و حقانیت قدم برداریم و از خدا می خواهیم این پرچم که پرچم حق است مورد حمایت قرار گیرد.

وی در خطبه دوم با فرا رسیدن ۲۵ محرم الحرام، سالروز شهادت امام سجاد علیه السلام و اشاره به بازگشایی مدارس و دانشگاه ها و رفتن خانواده علم و ادب و دانش به کلاس تعلیم و تربیت؛ تأکید کرد: باید به حق و حقوق معلم و استاد و کسی که عمر خود را صرف این راه می کند هم مردم و هم دولتمردان توجه کنند.

امام حمعه کرمان همچنین ۳۱ شهریور، آغاز هفته دفاع مقدس را مورد توجه قرار داد و گفت: دفاع مقدس حداقل از دو زاویه تقدس آن قابل مطالعه است؛ زاویه اول نوع ورود رزمندگانی که در این عرصه به جبهه رفتند و آن اخلاص ها و توجه و ذکر ها آنقدر در این بخش جامعه شاهد پیشرفت های معنوی است که حقیقتاً آنچه که در جنگ و دفاع مقدس اتفاق افتاد یعنی میدان های نبرد یک دانشگاه انسان سازی بود آن هم تحت رهبری ولایت فقیه و امام جامعه که معنویت و تقوا را در دستور کار قرار داده بود.

وی افزود: به همین دلیل که تحت تأثیر شخصیتی در دفاع مقدس قرار گرفتیم که جانشین بلافصل امام معصوم است و آنچه در دفاع مقدس اتفاق افتاد غیر تقوا و عدالت نبود لذا ۸ سال دفاع مقدس را تجربه کردیم؛ زاویه دوم ۸ سال دفاع مقدس فقط در مرزها و جعرافیای ایران نماند بلکه کشورهای دیگر تحت تأثیر قرار گرفتند و به جریان قدرتمند و توانمند مقاومت در دنیا تبدیل شد.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان با بیان اینکه امروز در عرصه سیاسی و در گفتگوهای سیاسی جامعه موضوع مذاکره رد و بدل می شود اما باید مواظب باشیم بحثی به اسم مذاکره نیست؛ درباره توبه استکبار جهانی و در رأس آن آمریکا و شرایط توبه او، اظهار داشت: توبه قبل از مذاک است و مذاکره زمانی اتفاق می افتد که توبه در قول و عمل هردو به وجود آید در غیر اینصورت حرف از مذاکره زدن و گفتن آن در فضای جامعه مناسب نیست.

وی تأکید کرد: جریان انقلابی و مقاومت باید این را پررنگ کند و به دنیا بفهماند که وقت توبه استکبار جهانی و آمریکا است؛ وقت صدور دفاع مقدس به کشورهای اطراف و در هر جایی که شما فکر می کنید.

حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با اشاره به اینکه بخشی از جریان مقاومت بسیار قوی است و دو مرحله در جنگ تحمیلی تجربه کردیم که الان در یمن تجربه می شود؛ بیان کرد: یک مرحله اینکه ملت ما یکه و تنها درمقابل دنیا ایستاد و مظلومانه جنگید و توانستیم مرحله دوم را تجربه کنیم که شهرها را از اشغال خارج کنیم و ما درصحنه عمل بگوییم کجا جنگ تمام شود و کفه جنگ به نفع ایران تمام شد.

وی ادامه داد: آنچه در دفاع مقدس دیدیم الان در یمن شاهد هستیم و یمن از ۸ سال ما یاد گرفت و مقاومت کرد؛ الآن کفه جنگ در یمن به نفع یمن شده و  آنچه در عملیاتی که یمنی ها در عربستان انجام دادند می بینید بخشی از قسمت دومی است که  در ۸ سال دفاع مقدس است.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان با تأکید بر اینکه باید به عملیاتی که قلب نفتی عربستان را نشانه رفت توجه شود زیرا این عملیات اطلاعات قوی می خواهد که در اختیار باشد؛ مخابرات پیشرفته می خواهد تا پهپاد را مدیریت کند و فاصله بالای هزار کیلومتر این عملیات را انجام دهند و دقیق بودن عملیات و اهداف از پیش تعیین شده  آن که دفاع مقدس و مقاومتی بر یمن اغاز شد برای دنیا به راحتی قابل هضم و حل نیست؛ افزود: امروز روزی است که هرچه جلو برویم عربستان و آمریکا باید تسلیم شوند و آنچه در دفاع مقدس ما اتفاق افتاد قابل صادر به کل جهان است.
پایان پیام/

نویسنده : 
تاریخ انتشار : شهریور ۲۹, ۱۳۹۸
 

دیدگاههای کاربران

دیدگاهتان را بنویسید...